Apie duris

"Durys Jūsų namui arba butui"

parengė Petras Andrašius, UAB “Durų studija“

Užridentas akmuo arba žvėries odos gabalas, pakabintas prie urvo landos, pirmykščiam žmogui atstojo jo būsto duris. Nenuostabu, kad durys išliko iki šių laikų. Skirtumas tiktai tas, kad esant didžiuliam durų pasirinkimui, žmogui, kuris šiuo laikotarpiu stato namą, remontuoja butą, iškyla didžiulė problema, kaip pasirinkti duris, kurios būtų ne tik pritaikytos prie gyvenamo būsto interjero ar eksterjero, bet ir atitiktų joms keliamus reikalavimus (patvarios konstrukciniu atžvilgiu, atsparios atmosferiniams poveikiams, higieniškos, sugeriančios garsą, apšiltintos, priešgaisrinės ir kitokio tipo).
Pagal paskirtį durys skirstomos į dvi pagrindines rūšis: 
1. Vidinės durys - kambarių, virtuvės, sanitarinių mazgų, pagalbinių patalpų, kabinetų ir kitos paskirties durys, esančios pastato viduje.
2. Išorinės (lauko) durys, apšiltintos ir neapšiltintos, paprastai veda į pastatą, butą, balkoną, terasą ir kt.
Pagal konstrukciją durys skirstomos į tipus:
1. Skydinės durys.
2. Įsprūdinės medžio masyvo durys.

SKYDINĖS VIDINĖS DURYS:
1. Lengvo tipo skydinės durys (lygios arba profiliuotos) – durys, kurioms naudojami užpildai: a) korinio tipo kartono užpildas; b) korinio tipo kartono užpildas sustiprintas papildomu rėmu iš medžio drožlių plokštės; c) medienos; d) putų polistirolo užpildas arba kitokio tipo medžiagos, kurias pagal savo technologiją naudoja gamintojas.
2. Sunkaus tipo (sustiprintos) skydinės (lygios arba profiliuotos) – durys, kurioms naudojami užpildai, kurie sustiprina durų konstrukciją ir suteikia durims tam tikrus techninius parametrus (garso, šilumos). Tokioms durims naudojami užpildai: medžio drožlių plokštė (ištisinė arba su kiaurymėmis), MDF plokštė, medienos tašų užpildas, akmens vatos plokštė arba kombinuoti užpildai reikalingi spec. paskirties durims (priešgaisrinėms, akustinėms ir kt.).
Skydinės durys – tai medinis, MDF plokštės, metalinis ar iš kitokios medžiagos pagamintas rėmas, užpildytas lengvo arba sunkaus tipo užpildais. Rėmas iš abiejų pusių apklijuotas MDF plokšte, fanera, plastiku, laminatu, skarda arba kitokia medžiaga. Skydinių durų išorinė apdaila būna lygi arba profiliuota.
SKYDINĖS LAMINUOTOS DURYS. Jų paviršius gali būti lygus arba profiliuotas. Profiliuota apdaila pagaminta iš specialios kietos MDF plokštės. Plokštė įvairiausiais raštais profiliuojama naudojant karštus presus. Laminuotų durų spalvų gama yra labai plati, nes šiuolaikinės technologijos leidžia išgauti bet kokios medienos tekstūros atspalvį ar norimą spalvą (tiek lygaus, tiek grublėto paviršiaus). Jos gali būti aklinos arba stiklintos.
SKYDINĖS DAŽYTOS DURYS. Jų paviršius gali būti lygus arba profiliuotas. Profiliuota apdaila pagaminta iš specialios kietos MDF plokštės. Plokštė įvairiausiais raštais profiliuojama naudojant karštus presus. Pagrindinė dažytų durų spalva – balta, tačiau galima dažyti bet kokia spalvų paletės RAL spalva. Spalvinis dažymas suteikia galimybę durų spalvą pritaikyti prie sienų, grindų arba kitų interjero elementų. Dažytas duris galima net ir namų sąlygomis bet kada perdažyti pakeičiant jų spalvą ir taip atnaujinant savo būsto interjerą.
Skydinės durys (ypatingai laminuotos arba dažytos), kurioms gaminti sunaudojama mažai medienos, yra vienos iš populiariausių ir pigiausių. Jos yra patvarios, higieniškos, lengvai prižiūrimos. Taip pat gali būti komplektuojamos atskirais elementais arba pilnais komplektais (stakta, vyriai, varčia, spynos mechanizmas, stiklintoms durims - stiklas).
SKYDINĖS FANERUOTOS DURYS – tai durys (aklinos arba stiklintos, lygios, profiliuotos arba filinginės), kurių paviršius papildomai padengtas įvairių rūšių medienos lukštu (ąžuolo, buko, klevo, raudonmedžio, beržo, vyšnios ir kt.). Lukšto storis yra nuo 0,6 iki 1,2 mm. Lukštas prie pagrindo klijuojamas karštu presu. Stiklintoms - naudojami įvairiausių raštų stiklai arba vitražai. Faneruotos durys - tai galimybė pagaminti duris su pačio egzotiškiausio medžio lukštu, o panaudojant dažalus galima durims suteikti bet kokį atspalvį. Faneruotos durys lakuojamos norimo blizgumo lakais (matiniai, pusiau matiniai, blizgantys), dengiamos natūraliomis alyvomis arba įvairiais balikliais. Šių durų labai įvairus dizainas, todėl parinkus norimą medžio lukštą, galima pritaikyti praktiškai prie bet kokio interjero. 
SKYDINĖS METALINĖS (PLIENINĖS) DURYS – tai durys, kurių tiek varčia, tiek stakta pagaminta iš cinkuotų metalo lakštų, dažytų milteliniu – terminiu būdu. Jos nebijo drėgmės, todėl labai tinka patalpoms su padidinta drėgme. Individualių namų statybose – tai katilinėms, dušams, skalbykloms, sandėliukams arba visuomeniniuose pastatuose, parduotuvėse, ligoninėse ir pan.

SKYDINĖS IŠORINĖS (LAUKO) DURYS. Namų statytojams daug rūpesčių kelia lauko durys. Anksčiau daugelis buvo įpratę, kad lauko durys turi būti įsprūdinės iš medžio masyvo. Tokio tipo durys nėra pakankamai atsparios atmosferiniams poveikiams. Sunku įsivaizduoti, kas darosi su mediena, kai pakaitinus saulei, durų paviršius įkaista iki 60C temperatūros, o palijus lietui, vanduo pro įsprūdų sujungimus skverbiasi į durų konstrukciją, todėl durys gali persikreipti, išbrinkti arba suskilinėti.
Daugelis daro klaidą statydami į namą arba kotedžą seifo tipo duris, manydami, kad tai juos apsaugos nuo neprašytų svečių. Juk vagims ir be įėjimo durų pakanka vietų, pro kurias galima patekti į namą – tai langai, terasos, balkonai. Įdomiai atrodo seifinės įėjimo durys, o šalia langas arba netyčia paliktos kopėčios. Šiuo atveju turėtų būti naudojami kiti apsaugos būdai. Tuomet patartina kreiptis į specialias saugos tarnybas, dėl signalizacijos įrengimo.
Pagrindiniai kriterijai lauko durims - gerai apšiltintos, estetiškos, atsparios atmosferiniams poveikiams, su patikima spyna durys.
Geriausiai tinka durys pagamintos iš drėgmei atsparių medžiagų – tai cinkuotas metalas dengtas specialiomis dangomis, atspariomis atmosferiniams poveikiams, speciali MDF dažyta plokštė, specialiais klijais klijuota mediena, aliuminis, plastikas. Lauko durys gali būti aklinos arba įstiklintos stiklo paketais, apšiltintos akmens vata, su dviguba tarpine, dviguba užlaida, reguliuojamais vyriais, aliuminio slenksčiu ir kitais priedais būtinais lauko durims.
Kiti reikalavimai keliami durims iš laiptinės į butą. Šiuo atveju rekomenduotina, kad durys būtų tvirtos, su dviem skirtingų sistemų užraktais, kuo mažiau praleistų garsą.
Administracinėms patalpoms, parduotuvėms, ofisams išorines duris patartina naudoti pagamintas iš plastiko, aliuminio arba metalo.

ĮSPRŪDINĖS MEDŽIO MASYVO DURYS (profiliuotos arba lygios) - tai durys tiems, kurie mėgsta natūralią medieną. Pasak vieno užsakovo: "jos kvepia medumi ir skleidžia šilumą”. Šios durys gaminamos iš medžio masyvo (pušies, eglės, ąžuolo, uosio, juodalksnio, raudonmedžio ir kt.). Prestižinėmis vadinamos durys, pagamintos iš ąžuolo ir uosio medienos. Jos puikiai dera prie masyvo medienos laiptų, dekoratyvinių elementų arba masyvinių kietmedžio baldų. Tokioms durims reikia erdvių patalpų ir skoningai įrengto interjero. Šių durų konstrukcija susideda iš medienos masyvo karkaso (ilginių ir skersinių) bei įsprūdų. Karkasas suneriamas, aklinu nekiaurai praeinančiu dygiu, papildomai klijuojant D3, D4 klasės klijais. Naudojant šių dienų įrengimus galima pagaminti bet kokios formos duris, o dažalų pagalba išgauti bet kokį medienos atspalvį. Pirkdami medžio masyvo duris, būtinai tikrinkite medienos drėgnumą, kuris nustatomas specialiais drėgnomačiais. Jis neturėtų viršyti 10%. Įsprūdinių medžio masyvo durų, kaip ir parketo, laiptų ar kitų medienos gaminių, negalima montuoti drėgnose patalpose arba naujai sumūrytuose, neišdžiovintuose namuose. Patalpų oro drėgnumas turėtų būti apie 50 – 60%.
Žmonės rinkdamiesi vidines duris, didžiausią dėmesį turėtų atkreipti į durų dizainą, kuris turėtų atitikti žmogaus charakterį, jo neerzintų, o teiktų estetinį malonumą. Durys – vienas pagrindinių namo interjero akcentų, kurį pakeisti nėra taip paprasta, kaip tai galima padaryti su įgrisusiu foteliu arba spinta. Juk durys tai gaminys, kuris yra susietas su buto arba namo konstrukcija ir norint jas pakeisti, kai kada tenka daryti viso buto arba kambario remontą.
Neužtenka pagaminti kokybiškas duris, bet labai svarbu jas teisingai sumontuoti ir prižiūrėti. Montavimo darbus turi atlikti patyrę, kvalifikuoti staliai. Kad durys gerai darinėtusi, jos turi būti sumontuotos tiksliai pagal gulsčiuką. Neteisingai daro tie, kurie duris stato pagal kreivas sienas, bando pagal duris lyginti sienas, storinti apvadus, platinti staktas ir kt. Reikalaukite iš statybininkų tiesių sienų, standartinių durų angų, tiek pagal plotį, tiek pagal aukštį. Tai leis taupyti pinigus, nes gaminti nestandartinės duris visada yra brangiau, o importuotas duris pakeisti į nestandartines kartais visai neįmanoma. Standartiniai angų matmenys yra: plotis 700, 800, 900, 1000 mm, aukštis 2100 mm. Tiktai atskirais atvejais angų matmenis reikėtų taikyti prie durų. Tai aktualu importuojamoms durims, o taip pat durims su metalinėmis arba apgaubiančiomis staktomis.

Pamatuok pats

taisyklės, kuriomis privaloma vadovautis

parengė Petras Andrašius, UAB “Durų studija“

Pagrindinės durų montavimo taisyklės: 

  1. Visi staktos elementai ir varčia bet kurioje padėtyje (atidarytoje arba uždarytoje) turi būti griežtai pagal gulsčiuką, tai yra išlaikytas vertikalumas ir horizontalumas. Negalima montuoti durų pagal kreivas sienas, nes šiuo atveju durys užsidarys arba atsidarys pačios.
  2. Negalima montuoti durų pagal kreivas sienas.
  3. Duris geriausia montuoti esant grindims.
  4. Prieš matuojant angas esant senoms durims būtina nuimti apvadus.
  5. Durų montuotojai neatlieka darbų susijusių su angos formavimu, t.y. mūrijimo, tinkavimo, glaistymo, dažymo ir kitų darbų nesusijusių su durų montavimu.
  6. Atliekant remonto darbus esant senoms durims, būtina nuimti apvadus, o sienų apdailą atlikti iki angos kraštų.
  7. Prisiminkite, kad į kreivas sienas, neįmanoma idealiai sumontuoti durų. Teisingas durų montavimas atliekamas tik pagal gulsčiuką, t.y. išlaikant durų staktos vertikalumą, horizontalumą bei stačius kampus. Po durų montavimo reikės atlikti tam tikrus apdailos darbus. Todėl labai svarbią reikšmę turi tikslus angos išmatavimas prieš užsakant duris.
  8. Norint užsisakyti duris, siūlome nors preliminariai pasimatuoti durų angas, tai padės išsirinkti Jūsų angoms tinkančias duris ir labai palengvins pirminį bendradarbiavimą su durų pardavimų vadybininku (galėsite iš karto aptarti jums tinkamą durų variantą pagal matmenis, tiksliai sužinoti kainą ir gauti kitą jums reikalingą, žymiai tikslesnę, informaciją).
  9. Idealiausias tarpas tarp staktos ir sienos, kuris užpildomas sandarinimo putomis yra 10 mm pagal visą staktos perimetrą. Tačiau, pritaikant standartinį durų matmenį prie esamų angų, gali tekti palikti didesnį tarpą (svarbiausia, kad paskui apvadas pilnai uždengtų tarpą tarp staktos ir sienos užpildytą montavimo putomis).

PAGRINDINIAI ŽINGSNIAI:

1. Durų angų pamatavimui reikalingi įrankiai: matavimo juosta arba metras, gulsčiukas 1,5-2,0 m ilgio, įnagis tinkantis seniems apvadams atplėšti, rašiklis, popierius.

2. Padėkite gulsčiuką ant grindų išilgai sienos prie durų angos ir įsitikinkite, kad grindys tikrai yra horizontalios. Įsidėmėkite, jeigu grindys nėra lygios, tai esant uždarytoms durims tarpas tarp durų varčios ir grindų bus nevienodas.

3. Padėkite gulsčiuką ant grindų skersai durų angos (statmenai sienai) ir įsitikinkite, kad grindys tikrai yra horizontalios. Įsidėmėkite, jeigu grindys nėra lygios tai atidarius duris durų apačia gali kliūti į grindis arba bus nevienodas tarpas tarp durų varčios ir grindų. KĄ DARYTI? Išlyginti grindis, o jeigu tai neįmanoma teks su tuo susitaikyti ir nepykti ant meistrų, kurie atliko durų montavimo darbus pagal taisykles.

4. Pridėkite gulsčiuką prie angos krašto ir patikrinkite ar anga padaryta vertikali. Kiekvienas angos nelygumas susiaurina angą, todėl reikia įsitikinti koks tikslus standartinių durų plotis arba aukštis ir ar tilps durys į susiaurėjusią angą (standartinis durų matmuo gali netikti). Taip pat reikia įsitikinti ar apvadas uždengs dėl sienos nelygumo atsiradusį tarpą tarp staktos ir sienos. KĄ DARYTI? Reikia išlyginti angą išpjaunant nelygios sienos dalį, arba užsakinėti nestandartinių matmenų duris, kurių reikės ilgai laukti ir brangiau mokėti.

5. Pridėkite gulsčiuką prie sienos ir patikrinkite jos vertikalumą. Jeigu siena nėra vertikali, tai sienos storį reikia imti plačiausioje vietoje. Šiuo atveju įstačius duris ir užkalus apvadus, tarp sienos ir apvadų liks tarpai, kuriuos teks užtaisyti silikonu, papildomais praplatinimais ar montavimo putomis. Užtaisymus užglaistyti, nudažyti arba apklijuoti tapetais. KĄ DARYTI? Reikia prieš statant duris išlyginti sienas, jeigu tai neįmanoma teks susitaikyti su esamais tarpais arba pastorinimais ir nepykti ant meistrų, kurie durų montavimo darbus atliko pagal taisykles.

6. Matavimo juostos pagalba pamatuokite angos aukštį nuo švarių grindų iki durų angos apačios. Jeigu angų matavimo metu nėra grindų reikia įvertinti būsimų grindų storį. Kad tilptų standartinių matmenų durys angos aukštis nuo švarių grindų turėtų būti nuo 2050 iki 2100 mm (priklauso nuo durų gamintojo). Jeigu angos aukštis žemesnis teks standartines duris trumpinti. Jeigu angos aukštis aukštesnis kaip 2100 mm teks gaminti nestandartinių matmenų duris arba žeminti angas. Kokį variantą pasirinkti Jums patars mūsų specialistai.

7. Matavimo juostos pagalba pamatuokite angos plotį mažiausiai 3-jose vietose: viršuje, per vidurį ir apačioje. Jeigu angos nelyginsite, tai angos plotis bus mažiausias plotis, pagal kurį ir reikės gaminti duris.

8. Matavimo juostos pagalba pamatuokite sienos storį mažiausiai 8 vietose: apačioje, per vidurį, viršuje.

9. Įsidėmėkite į kurią pusę turi atsidaryti durys (kairinės arba dešininės);

Atlikę aukščiau nurodytus matavimo darbus galite patys užsakyti duris, o jeigu kyla klausimų kvieskite mūsų specialistą ir jis atliks šį darbą.